تبلیغات
فنگ شویی
  • fengshui
  • fengshui
  • fengshui
  • fengshui


با این که بامبو یک گیاه بومی آسیا می باشد اما امروزه در سرتاسر نقاط دنیا می توان آن را به راحتی پیدا کرد.

بامبو علی رغم قد بسیار بلندی که دارد به عنوان یک درخت در نظر گرفته نمی شود؛ در حقیقت این گیاه دائمی چوبی شکل، متعلق به خانواده ی گیاهان علفی می باشد و بلندترین علف جهان محسوب می شود!

از زمان های قدیم، قسمت های مختلف گیاه بامبو برای درمان بیماری های مختلف استفاده می شده است؛ چرا که دارای خاصیت درمانی متفاوتی بوده است.


بامبوفواید برگ بامبو برای سلامتی

لیستی که در ادامه آمده است برخی از فواید سلامتی بامبو را برمی شمارد:

 

بامبو برای درمان اختلالات معده:

گفته می شود که برگ های بامبو به کشیدگی طبیعی ماهیچه های معده و پیشرفت و بهبود فعالیت معده کمک می کند. از این رو برگ های بامبو برای درمان سوءهاضمه و دیگر مشکلات گوارشی سودمند است. علاوه بر این، خاصیت آنتی اسپاسمودیک (ضد انقباض و تشیج) بامبو می تواند به تسکین اسپاسم ها و انقباضات روده و معده کمک کند و به موجب آن اسهال را نیز درمان نماید.

بامبو برای درمان اختلالات مربوط به قاعدگی:

خاصیت قاعدگی آوری بامبو می تواند به بهبود و تنظیم دوران عادت ماهیانه کمک کند. در نتیجه بامبو ممکن است به درمان دوره های نامنظم قاعدگی کمک کند.

دم کرده بامبو

بامبو برای درمان اختلالات ریوی:

خاصیت آنتی اسپاسمودیک برگ های بامبو می تواند به درمان انقباضات لوله ی تنفسی کمک کند. از این رو این گیاه برای بیماران مبتلا به آسم مفید است. بامبو انقباضات مربوط به نایژه ها و همچنین تنگی تنفس را درمان می کند.

بامبو برای درمان کرم های روده ای:

این باور وجود دارد که خاصیت میکروب کشی بامبو می تواند به کشتن کرم ها و انگل های روده کمک کند. جوشانده ی برگ بامبو برای تخلیه ی انگل ها و کرم ها مفید است.

بامبو برای درمان زخم ها:

بامبو می تواند به تمیز کردن و التیام بخشیدن زخم ها به وسیله ی تقویت سیستم گردش خون کمک کند. از این رو برای درمان زخم ها مفید است.

اثرات مفید بامبو در سلامتی

بامبو

آیا دوست دارید یک تغییر کوچکی در برنامه ی غذایی تان بدهید؟ مثلاً به جای مصرف سبزی ها و گیاهان قدیمی، یکی از سبزی های آسیایی را به صورت خلاقانه وارد رژیم غذایی تان کنید؟ یکی از آن ها، که هم سالم است و هم کم کالری، جوانه ی بامبو نام دارد.

 

شاخه های مغذی گیاه بامبو علاوه بر این که فواید شگفت انگیزی بر روی سلامت دارند، به راحتی در دسترس ما قرار دارند.

 

فواید جوانه های بامبو

تنظیم سطوح کلسترول: در یک مطالعه که اخیراً در مجله ی " تغذیه " منتشر شده است، نشان داده شده زنانی که ساقه های تازه رویش پیدا کرده ی بامبو را به مدت 6 روز مصرف کردند، میزان LDL کلسترول شان به طور متوسط حدود 1/16 میلی گرم به دسی لیتر در مقایسه با گروه کنترلی که این گیاه را مصرف نکرده بودند، کاهش پیدا کرد. این خبر خوبی است برای کسانی که به دنبال یک راه طبیعی برای پایین آوردن کلسترول شان بدون عوارض جانبی داروهای شیمیایی هستند.

بامبو

 

ارتقاء سلامت دستگاه گوارش: در یک مطالعه ی دیگر که در همان مجله منتشر شد، نشان داده شده زنانی که از جوانه ی بامبو استفاده می کردند، حرکات روده ای بیشتری در مقایسه با گروه کنترل که آن را استفاده نمی کردند، داشتند.

این کمک به سلامت و عملکرد بهتر روده ها به دلیل فیبر بالای موجود در بامبو می باشد.

اغلب افراد به اندازه ی کافی فیبر نمی خورند در حالی که یک واحد یعنی حدود نصف لیوان جوانه ی بامبو یک راه ساده و سالم و کم کالری برای دریافت فیبر کافی و پیشگیری از یبوست است.

 

بامبو

 

کالری پایین: هر 100 گرم جوانه ی بامبو فقط حدود 27 کیلوکالری انرژی دارد. ترکیبی از فیبر بالا و کالری پایین آن به شما کمک می کند تا احساس سیری کنید و نیازی به مصرف اسنک ها و میان وعده های پُرکالری نداشته باشید؛ در نتیجه یک انتخاب خوب برای افرادی است که می خواهند وزن شان را کاهش دهند.

 

کنترل فشار خون: جوانه های بامبو یکی از بهترین منابع پتاسیم است. همان طور که می دانید، پتاسیم ماده ی معدنی ای است که ثابت شده به کاهش فشار خون کمک می کند. یک فنجان جوانه ی بامبو نیمی از نیاز روزانه ی شما به پتاسیم را تأمین می کند.

 

فیتونوترنیت ها: شاخه های تازه سبز شده ی بامبو یک منبع خوب فنولیک اسید که یک ترکیب آنتی اکسیدان و ضد التهاب است، می باشد. خاصیت ضدالتهابی فنولیک اسید می تواند یک نقش بسیار حیاتی در کاهش خطر بیماری های مزمن گوناگون مانند بیماری های قلبی داشته باشد.

ترجمه: مریم مرادیان نیری – کارشناس تغذیه تبیان
 
ا
منبع : تبیان

 
طبقه بندی: بامبو،
برچسب ها: خواص بامبو، بامبو،

تاریخ : بیست و ششم فروردین 93 | 04:34 | نویسنده : گروه فنگ شویی شایگان | نظرات