تبلیغات
فنگ شویی
  • fengshui
  • fengshui
  • fengshui
  • fengshui


رایحه درمانی مانند سایر معالجات برای خود سابقه ای باستانی دارد و تاریخچه آن به بیش از ۵۰۰۰ سال قبل باز میگردد.

یونانی های باستان ، مصری ها ، بابلی ها ، رومی ها ، هندی ها ، چینی ها ، یهودیان و ایرانیان برای ایجاد تعادل ، هماهنگ کردن انرژی ، سلامتی ، پیشگیری از بیماری ها ، پاکسازی و ایجاد آرامش از رایحه ها و اسانس ها استفاده میکرده اند .

در طول تاریخ سوزاندن عود در حضور پادشاهان ، کشیش ها و اشخاص مقدس معمول بوده است .

احتمالا" قدیمی ترین نوع رایحه درمانی و سوزاندن عود برای حفاظت از بیماری ها به کار میرفته است و از عطرهای ویژه ای برای راندن ارواح پلید و طلب لطف خدایان استفاده میشده است .

روایح بعضی از گیاهان حوزه انرژیکی انسان را به یاری برانگیختن ذرات الکترومغناطیس آن از طریق حس های جسمانی تحریک میکنند و میتوانند لایه حیاتی هاله را فعال نموده و نیروی تازه ای به آن ببخشند .

رایحه ها میتوانند حواس را با تشویق لایه های جسمانی ، حیاتی و اختری هاله و با تخلیه فشارهای روحی انباشته شده ، آرام ، متوازن و هماهنگ سازند .

تمام رایحه ها و عصاره های روغنی تاثیرات مهمی بر ذهن ، احساسات و قسمت های مختلف بدن هر فرد دارند .

بعضی از انها بر جسم موثر هستند " درمان مستقیم " و بعضی دیگر از طریق احساسات بر روان تاثیر میگذارند " از طریق حس بویایی"

از دیدگاه طی سنتی هندی " آیورودا " ، بینی دری به سوی مغز و اگاهی است ، انرژی حیاتی " پرانا " از طریق تنفس از راه بینی وارد بدن میشود و عملکرد حسی حرکتی را حفظ میکند .

با بکارگیری رایحه ای خاص از طریق بینی ، اختلالات پرانا که بر عملکردهای بالاتر مغزی ، حسی و حرکتی تاثیر میگذارد اصلاح خواهد شد.

طب " آیورودا" از رایحه ها برای ارسال علامت های مشخصی استفاده میکند و موجب تعادل هر سه دوشا بدن میشود ( طبع بدن : dosha ) ، برای تعادل هریک از این دوشاها در ایورودا از رایحه گیاهی خاصی استفاده میشود :

واتاvata ) : با مخلوطی از رایحه های گرم ، شیرین و ترش نظیر اسانس گل شعمدانی ، میخک ، ریحان ، پرتقال و ... به حالت تعادل در می آید .

پیتاpita ) : با مخلوطی از بوهای شیرین و خنک مانند گل سرخ ، یاسمن ، چوب صندل ، نعنا و دارچین متعادل میشود .

کافاkapha ) : مانند واتا با مخلوطی از رایحه های گرم اما دارای بوی تندتر مانند اکالیپتوس ، سرو کوهی ، مرزنجوش و ... متعادل میشود***

¤ تحقیقی جالب :چندی پیش در ژاپن یک کمپانی بزرگ تحقیقاتی را بر روی اثرات رایحه درمانی بر روی افراد مختلف به انجام رساند ، به اینصورت که بوهای مختلفی را در بخشی از شرکت که حدود ۱۰۰ اپراتور کامپیوتر در ان مشغول بکار بودند پخش کرده و میزان غلط های تایپی آنها را تحت تاثیر این بوها مورد بررسی قرار داد :

¤ رایحه سنبل :به عنوان ریلکس کننده سبب افت ۲۰ درصدی غلط های تایپی شد .

¤ رایحه یاس :بعنوان بوی محرک اشتباهات را به میزان ۳۲ درصد کاهش داد .

¤ رایحه لیمو :بعنوان یک محرک تند و نشاط آور سبب کاهش غلط های تایپی به میزان ۵۰ درصد شد .

کاربرد رایحه درمانی آرام آرام در حال گسترش در تمامی امور زندگی است و به نظر میرسد اولین گام در سیر بالا بردن کیفیت و بازدهی کارها ، فرهنگ سازی و افزایش معلومات کلیه افراد جامعه اعم مدیران ، مشتریان و افراد عادی میباشد


طبقه بندی: عود و اسپند،

تاریخ : نوزدهم بهمن 92 | 11:50 | نویسنده : گروه فنگ شویی شایگان | نظرات