تبلیغات
فنگ شویی
  • fengshui
  • fengshui
  • fengshui
  • fengshui

بامبو نیاز به خاك ندارد و در آب یا خاك ژله ای به خوبی رشد می کند ولی در خاك هم می تواند  به راحتی رشد كند فقط اگر می خواهید در آب بامبو را پرورش دهید حتما باید کودهای کاملی که برای تغذیه این گیاه وجود دارد و به  غذای بامبو معروف شده استفاده بكنید این كار را حتما باید انجام بدهید تا گیاهتان بتواند رشد کرده  و سرحال بماند در ضمن توجه كنید كه برگ های این گیاه سمی است و در صورتی که حیوان خانگی دارید مراقب باشید تا برگ های آن را مورد تغذیه قرار ندهد

نكات نگه داری بامبو :

1-      موقع خرید  حتما تمام ساقه و برگها رو كنترل كنید تا برگها لبسوزی نداشته باشد و ساقه و برگها براق و سرحال باشند و  بعد از خرید تا منزل حتما دور ساقه و برگهارو با روزنامه بپیچید تا هیچ شوكی به گیاه وارد نشود.  

2-    اگه ساقه های بامبو ریشه داشت كه مستقیما داخل آب می گذارید و اگر بدون ریشه بود  با چاقو یا كاتر تیز ته ساقه را برش داده و داخل آب قرار می دهیم. دقت کنید سطح آب 5 تا 10 سانتی باشد و 1 تا 2 بند از ساقه در آب قرار بگیرد.

3-    آب حتما باید 24 ساعت مانده باشد تا کلر آن برود. زیرا  بامبو خیلی به كلر آب حساس می باشد.  آب معدنی و آب جوشیده آب خوبی برای بامبو است.

4-    اینکه ظرف آب شیشه ای یا مات باشد مهم نیست ولی مهم این است كه خیلی تمیز باشد.

5-    هر ماه یكبار بامبوها رو حمام كنید و بعد از حمام بامبو گلدان بامبو را تمیز بشورید.          

6-    هر 2 هفته یكبار حتما از غذای بامبو استفاده كنید و به ازای هر شاخه بامبو مقدار كود مصرفی رو دقت كنید

7-    بامبو را در جای كم نور قرار دهید در صورتی که خواستید در محیط بدون نور قرار دهید میتوانید از نور مصنوعی هم استفاده كنید 1 یا 2 تا لامپ كم مصرف از فاصله سقف میتونه نور مناسبی باشد.

8-    در معرض باد كولر شوفاژ شومینه بخاری و جاهایی كه جریان برق دائمی است مثل تلوزیون، ترانس، باند ضبط قرار نگیرد.

9-    ریشه های بیجای بامبو را در ساقه میتوانید بگیرید به شرطی كه بندهای پایینی ریشه برای تغذیه گیاه داشته باشد.

10-  از آب آكوارویومی آب شیرین كه آلودگی نداشته باشد برای آب بامبو میتونید استفاده كنید

11-  در صورت قلمه زدن حتما محل برش فوقانی رو با لاك یا رنگ بپوشانید تا هوا نكشد.

12- پا جوشها  را وقتی به ارتفاع تقریبی 40 تا 50 رسید میتوانید خیلی آرام جدا كنید و روی محل برش را لاك یا رنگ بزنید

13- بعضی اوقات برگ ها قهوه ای می شوند كه دلیلش می تواند كلر آب و خشكی هوا باشد كه میتوانید آب را پس از 24 ساعت مصرف کنید  و روی برگهای گیاه را آب اسپری كنید.

14- 2 دلیل مهم برای زرد شدن برگها نور مستقیم و زیاد آفتاب و آب كلر دار است..

15- بعضی اوقات ساقه ها سفیدك می زنند این یک نوع آفت است كه می توانید صابون بدون عطر را در آب حل كنید با مسواك روی آن محل بكشید و بعد از چند ساعت با آب ولرم بشویید و شاخه را در كنار بقیه قرار دهید.

16- برگها زرد می تواند از نور زیاد، كود زیاد وكلر آب باشد كه میتوانید حجم نور را كم كنید و كود را مدتی قطع كنید و آب تا 24 ساعت مانده به آن دهید.

17- اگرساقه ها از پایین قهوه ای شود دلیلش آفت وكود زیاد میتواند باشد كه ساقه را جدا كنید  و قسمت بالا را قلمه بزنین اگر ریشه داد و گرفت كه میتوین كنار بقیه شاخه ها منتقل كنین

18- در صورتی که ریشه ها خزه می بندند  از نور زیاد است كه میتوانید نور را كم كنید یا از گلدان مات استفاده كنید.

19- حشرات( و یا کرم در آب به وجود آمده یا اجزاء سفید رنگ پائین ساقه را گرفته اند ): در این حالت گیاهان را از گلدان خارج کرده و و در ظرفی که حاوی چند قطره مایع ظرفشوئی است قرار دهید. سپس گیاه را خارج کرده، کامل خشک کرده و با آب خوب بشوئید. گلدان گیاه،سنگ های تزئینی و تیله ها را هم کاملا شسته، مجدداً گلدان را پر از آب نموده و گیاه را داخل آن قرار دهید.

اگر ساقه ها خیلی بلند شدند:

در صورتی که از گیاه بامبو مراقبت کامل را به عمل بیاورید، ساقه آن تا حدود یک متر هم بلند خواهد شد. گیاه بامبوی خوش یمن عاشق ازدحام و شلوغی است بنابراین برای تعویض گلدان آن عجله نکنید. معمولا این گیاه رشد طولی بیشتری نسبت به قطر دارد و به همین دلیل، معمولا قد گلدان ممکن است با گیاه ناهمخوانی داشته باشد تا دهانه گلدان، چرا که از لحاظ قطر تغییری زیاد در گیاه ایجاد نمی شود.هنگامی که گیاه خیلی بلند شد، می توانید حدود سه سانت بالاتر ازمحل گره ای ( حلقه های برآمده ای که دورتادورساقه وجود دارد) که روی گیاه وجود دارد، آن را ببرید. در این صورت گیاه مجدداً از آن قسمت شروع به روئیدن میکند.اگر سطح روئی گیاه را با آب مرطوب کنید، احتمال رویش آن قسمت نیز بیشتر می شود اما این عمل را چند روز بعد از برش انجام دهید تا به سطح رویی اجازه دهید که قدری خشک شود. قسمت بالایی گیاه را هم که بریده شده ، دور نیندازید. قسمت بریده شده بالای گیاه را می توانید در مقداری پودرهورمونی محرک رشد قرار دهید. ( دقت داشته باشید که محرک هورمونی رشد سمی است.

بنابراین قبل از استفاده از آن به دقت دستور العمل استفاده از آن را مطالعه کنید و توصیه های ایمنی آن را به دقت عمل کنید) و یک شب به گیاه اجازه دهید تا خشک شود. سپس این قسمت را در آب قرار داده و صبر کنید. آب گیاه را مانند وقتی که آب یک مجموعه کامل از بامبو را عوض می کنید، تعویض کنید. در نهایت بعد از مدتی ریشه ها پدیدار خواهند شد و می توانید آن ها را در گلدان جدید قرار دهید

منبع: آوان مشرق زمینطبقه بندی: بامبو،
برچسب ها: نگهداری، بامبو،

تاریخ : سی ام تیر 95 | 12:32 | نویسنده : گروه فنگ شویی شایگان | نظرات