تبلیغات
فنگ شویی
  • fengshui
  • fengshui
  • fengshui
  • fengshui

شهر ممنوعه پکن،  یکی از مهمترین جاذبه تاریخی این کشور بشمار می‌آید.  شهر ممنوعه وسیع‌ترین و کامل‌ترین مجموعه معماری چوبی در جهان بشمار می‌رود. ساخت این شهر تاریخی در سال 1406 میلادی آغاز شد و در طی 14 سال ساخته شد. شهری که 500 سال بر چین حکومت کرد.

شهر ممنوعه

 

کاربرد قوانین فنگ شویی در این آثار تاریخی مشهود هست. در فنگ شویی جنوب خوش یمن ترین جهت محسوب می شود.شکل زیر نقشه ی هوایی و سه بعدی از شهر ممنوعه و مجموعه قصرهای داخل آن می باشد.برای بزرگنمایی روی تصویر کلیک کنید.

شهر ممنوعه ساختاری مستطیل شکل دارد که در امتداد شمال به جنوب قرار گرفته و تمام تالارهای اصلی آن رو به سمت جنوب دارند. دیوار عظیمی به ارتفاع 10 متر و خندقی با عمق 52 متر دور تا دور مجموعه را فرا گرفته.دیوارها به قدری ضخیم هستند که در برابر آتش توپخانه آن زمان مقاوم بودند.

اژدها در فرهنگ چینیان نماد امپراتور و نرینگی می باشد و عنصر آن چوب است. جالب است بدانید تنها یکی از قصرهای شهر ممنوعه با حدود سیزده هزار شکل اژدها تزئین شده است. استفاده از این مجسمه ها و نقاشی ها  در اتاق ها ، خانه ها  و قصر ها برای دور کردن نیروهای پلید و خنثی شدن اثرات منفی سازه ها بوده است.

از باورهای سنتی و فلسفی که شامل پنج عنصر ، پنج جهت ، پنج رنگ و نمادها می باشد،  در ساختار شهر ممنوعه استفاده شده است. رابطه عنصرها ، جهت ها و رنگ ها را در زیر می توانید مشاهده کنید.

آب ------- شمال ------ سیاه ----------- جنگجوی سیاه

فلز ------- غرب ------ سفید--------------- ببر سفید

زمین ----- مرکز ----- زرد -------------- امپراطور

چوب ----- شرق ------آبی .------------ اژدهای سبر

آتش ----- جنوب ---- قرمز ---- پرنده قرمز (ققنوس)

 همانطور که می بینید زمین مرکز می باشد و رنگ ان زرد است . بنابرین شهر ممنوعه زرد یا طلایی می باشد که نماد سلطلنت و امپراطوری می باشد.

فنگ شویی

فنگ شویی زمانی مختص طبقه ی برگزیدگان و پادشاهان بوده و ابزاری برای حکومت کردن بر مردم بوده، اما با گذر زمان به مردم انتقال یافت و اساتید آن را سینه به سینه به شاگردان خود آموختند.


طبقه بندی: فنگ شویی،
برچسب ها: فنگ شویی، شهر ممنوعه، فنگ شویی و معماری،

تاریخ : بیست و هفتم اردیبهشت 94 | 18:51 | نویسنده : گروه فنگ شویی شایگان | نظرات